2015. március 28., szombat



 »Óraátállítás: ekkor kell előre tekerni az óramutatót«
 
Ne feledjük, vasárnap hajnalban 2 óráról 3-ra kell állítani óránkat, kezdődik a nyári időszámítás!

Óraátállítás
Vigyázat, rövid lesz az éjszaka, vasárnap egy órával kevesebbet alhatunk. Eljött ugyanis a tavaszi óraátállítás ideje. Aminek azért van haszna is, ezután tovább lesz világos. Ne felejtsétek el hajnali kettőkor háromra állítani az órákat, vagy legalább reggel áttekerni.

Vasárnap óraátállítás
Hatvan perccel rövidebb lesz a hétvége.
Kezdődik a nyári időszámítás! Március 29-én, vasárnap hajnali kettőkor három órára kell átállítanunk az óráinkat, így hatvan perccel rövidebb lesz a hó utolsó hétvégéje.
A téli-nyári időszámítás előnyeiről és hátrányairól még októberben írtunk.
A MAVIR akkori közlése szerint, az óraátállítás 1980-as magyarországi bevezetése óta közel 4000 gigawattóra villamosenergiát takarított meg az ország; évente 120 gigawattórát, egy nagyobb város (30-40 ezer háztartás) éves fogyasztását.
Sokak szerint ugyanakkor kifejezetten káros ez a rendszer. Felborítja az ember természetes alvás-ébrenlét ritmusát, és ezzel közvetve szívgondokat illetve más egészségügyi problémákat okozhat

Mikor kell átállítani az órát és miért? Tudjon meg mindent az óraátállításról!
Egyre nagyobb az ellenzők tábora, akik szeretnék elérni az átállítás megszüntetését. Indokaik között szerepel többek között, hogy a fogyasztási szokások átalakulása miatt nem is lehet igazán energiát megtakarítani ezzel a módszerrel, illetve káros az egészségre, az ember fáradékonyabb lesz, és nem lehet kizárni a szívroham kockázatának a megnövekedését.
Attól függetlenül, hogy mi lesz az óraátállítás jövőbeni sorsa, egyelőre 2015-ben még együtt kell vele élnünk. Az átállításra 2015-ben a következő időpontokban fog sor kerülni:
        2015. március 29-én 2 órakor előre kell tekerni 1 órát, az órákat,
        2015. október 25-én 3 órakor kell visszatekerni 1 órával, az órákat.
Mit is kell tudnunk az óraátállítás megjelenéséről, illetve történetéről?
Az óraátállítás első ötlete 1784-ig nyúlik vissza, de akkor nem került megvalósításra, ahogy később 1895-ben is elutasításra került George Vernon Hudson ilyen tartalmú felvetése. Történtek próbálkozások 1905-ben is, de akkor sem járt az ötlet sikerrel. Végül a gazdaság, és a technika gyors fejlődésének, és a meg növekedett energiafogyasztásnak köszönhetően 1916-ban került sor először, az időátállítás alkalmazásra Németországban, melyet hamarosan követet Angliában, és az Egyesült Államokban is.
A második világháború után egyre több országban kezdték alkalmazni az időátállítást. Hazánkban először 1954-ben került bevezetésre, egészen 1957-ig, majd hosszú szünet következett, és csak 1980-ban került újra alkalmazásra. Azóta folyamatosan, minden évben megtörténik az átállítás. Az unióban, mint annyi mást, ezt is egységesítették, mégpedig 1996-ban. Közben Oroszországban 2011-ben felhagytak az óraátállítással.
blogolod.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése