Az Egyház évről évre e napokban üli meg Krisztus húsvéti titkának kimagasló ünnepét. Mélységes komolysággal és szent megilletődéssel lépjünk a Nagyhét ünneplésébe. Az Úr bevonul Jeruzsálembe, s mi ünnepélyesen elkísérjük őt azon az úton, a szenvedés útján. Szent szín-játék játszódik le előttünk, amelynek azonban nem csak nézői, hanem szereplői is vagyunk.
OLVASMÁNY Iz 50, 1–7
Az olvasmány arról szól, hogy a Messiás az Úr szenvedő szolgája lesz. Nem menekül el a szenvedéstől, hanem elébe megy, mert bízik az Úrban, hogy megsegíti, és nem vall szégyent.
VÁLASZOS ZSOLTÁR 21. Zsoltár
Válasz: Istenem, Istenem, * miért hagytál el engem?
SZENTLECKE Fil 2, 6–11
Krisztus szolgai alakot vett fel. Megalázta magát egészen a kereszthalálig. Ezért Isten megdicsőítette őt. Nekünk is magasztalnunk kell a szenvedésben győztes Krisztust, és követnünk kell példáját.
EVANGÉLIUM ELŐTTI VERS Fil 2, 8–9
Krisztus engedelmes lett értünk mindhalálig, * mégpedig a kereszthalálig. Ezért Isten felmagasztalta, és olyan nevet adott neki, * amely fölötte áll minden névnek.
EVANGÉLIUM Mk 14, 1 – 15, 47
Hallgassuk megrendült lélekkel Jézus kínszenvedésének történetét Szent Márk evangélista szerint. Csatlakozzunk Urunkhoz, keresztútján. Érezzünk együtt vele. Legyünk készek mi is felvenni keresztjét, hogy vele együtt dicsőségre jussunk.
AZ EUCHARISZTIÁHOZ
Minden szentmisében jelenvalóvá lesz Krisztus áldozata. Azt hirdeti nekünk, hogy ő szerette az Atyát, és végbevitte mindazt, amivel az Atya megbízta. (Vö. Jn 14, 31) Jézus áldozatához csatoljuk hozzá mi is életünk áldozatát.
ÁLDOZÁSI ÉNEK Mt 26, 42
Atyám, ha nem kerülhet el ez a kehely anélkül, hogy ki ne igyam, legyen akaratod szerint.
ELMÉLKEDÉS
Legyen elég neked Krisztus, a Megfeszített. – Vele szenvedj, vele pihenj, nála nélkül se ne szenvedj, se ne pihenj. Ha arra vágyódsz, hogy Krisztust valóban elnyerd, sohasem keresd őt keresztje nélkül. Aki nem keresi Krisztus keresztjét, az nem keresi Krisztus dicsőségét sem. Ha tökéletes akarsz lenni, akkor oszd ki akaratodat a lelki szegények között, jöjj szelíden és alázatosan Krisztushoz, és kövesd őt egészen a Kálvária hegyéig, a sírig. (Keresztes Szent János)
A HÚSVÉTI SZENT HÁROMNAP
Az emberek megváltásának és Isten tökéletes megdicsőülésének művét Krisztus főképpen az ő húsvéti titka által vitte végbe, amikor halálunkat halálával megtörte, és életét feltámadásával újjászerzette. Ünnepeljük együtt a Nagyhetet!
Nagycsütörtökön az esti szentmisével kezdődik a Húsvéti Szent Három nap és Húsvétvasárnap az Esti dicsérettel végződik. A legszentebb napokon különösen is ápoljuk magunkban azt a lelkületet, amelyet Urunk Jézustól örököltünk.
Nagypénteken Urunk kínszenvedésére és kereszthalálára, az Újszövetség egyetlen áldozatára emlékezünk. A kereszt, amely egykor a szégyen fája volt, Krisztus világot megváltó győzelmének a jelévé vált, ezért hódolunk előtte. Felnézünk a keresztfára és átérezzük, milyen nagy volt bűneink váltságdíja. Ezen a napon nincs szentmise. A nagypénteki szertartásnak három része van: 1. Igeli-turgia, 2. Hódolat a kereszt előtt, 3. Szentáldozás. Ne feledkezzünk el arról sem, hogy Nagypéntek szigorú böjti nap!
Nagyszombaton az Egyház Urunk sírjánál időzik, az ő szenvedéséről és haláláról elmélkedik. Majd az ősi hagyományok szerint virrasztást tart a szent éjszakán. Ünnepeljük együtt a feltámadt Krisztust!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése