2010. március 9., kedd

II : A világ Istenei


II. A VILÁG ISTENEI
Egy Isten van, Aki Atya, Fiú és Szentlélek: Szentháromság egy Isten. Egy Isten, Akit megismerhetünk a Bibliából, az "igehirdetés bolondsága által", aki teremtette a mindenséget, aki "úgy szerette a világot, hogy az Ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hisz Ő benne el ne vesszen, hanem örök élete legyen."Jn.3.16.
Mégis a világban az ember egészen más dolgoknak tulajdonít isteni méltóságot, vagy egészen más dolgoknak adja az Úrnak járó tiszteletet: magaválasztotta bálvány tölti be élete középpontját, amely Isten helye volna. Ennek a bálványnak a formája, természete, tulajdonságai, mind pedig szertartásai, kultuszai, papjai történelmileg és helyileg is változnak.
Vallásos bálványok
Vannak vallásos bálványok, amelyek az egészen primitív szobrocskáktól kezdve, a nagy világvallásokon keresztül a New Age eszmeáramlatáig kínálkoznak az emberek számára. A lényeg az, hogy az imádat és a kultusz, a megvilágosodási technikák, amelyeket gyakran felcserélhetőknek hirdet ne a szent és igazságos ugyanakkor szerető és kegyelmes Istenre irányuljanak, hanem egy önmagát Istennek kikiáltó, rejtőzködő szellemiségre: a Sátánra, vagy pedig az önmagára felfuvalkodó emberre. A megváltás is, ha létezik ilyen fogalom ezekben a vallásokban mindig az emberek erőlködéseiből, vagy pedig a gondolkodás szintjén elért eredményeiből fakadnak.
Nyugat bálványai
A nyugati világban a felvilágosodás kora után egészen új bálványok jelentek meg: kevésbé kultikusak, de talán még követelőbbek, mint elődjeik. Az ész, a tudomány, a hivatástudat, a nemzet, a művészet kultuszáról most nem írok.
Az első helyen említeném az életszínvonal nevű bálványt, ami olyannyira meghatározza hívei életét, hogy szinte semmi másra nem engedi őket figyelni, csak önmagára. Kultuszára a folyamatos rohanás, erkölcsére a "cél szentesíti az eszközt" elv jellemző. Rajongóinak tábora óriási, kezében tartja a tömegkommunikációs eszközök, illetve az oktatási intézmények nagy részét.
Az életszínvonal nevű bálványnak vannak beosztott alistenei is, mint a pénz, a hatalom és a siker. Mindhárom bálvány kegyeinek megszerzése pompás lehetőséget biztosít az ember önérvényesítésének. A pénz által minden megszerezhető, a siker és hatalom által pedig biztosítottá válik a pénz megszerzéséhez vezető út. Híveit még az sem tántorítja vissza, hogy bálványuk soha sem elégíti meg szívüket (Préd.5.10.), s még az sem, hogy bálványaik általszegezik őket sok fájdalommal.(1.Tim.6.10.)
A következő bálvány, amely a nyugati világban hódít, a kényelem. Ez a bálvány jól megfér a többi bálvány mellett: toleráns bálvány, mint általában a többi is. Kultusza kellemes és sokrétű, híveiről Ámós próféta írt. (Ám.6.3-6.). Ez a bálvány bár kellemes érzést ad a testnek, de az életet teljesen tartalmatlanná, üressé teszi, híveit pedig képtelen megtartani.(Ám,6.7., Péld.6-10-12.)
A következő bálvány a szórakozás. Kultuszának helyei: kocsmák, diszkók, mozik, bulihelyek... Főleg a fiatalok köréből kerülnek ki hódolói. A bálvány a "kikapcsolódás" megváltási technikát ajándékozza rajongóinak, amely ha rövidéletű is de hatékony, s mivel újból és újból megismételhető, ezért függőséget okoz híveiben, eléréséhez pedig gyakran pótszereket használ. Kultusza sokrétű. Ezzel a bálvánnyal az a baj, hogy híveit elvakítja, látszatvalóságot ad számukra, s egy idő után pedig mérhetetlenül kiüresíti a lelket. (vö.: Puskin: Anyegin I./35-44.)
Bálvány a test, a szépség és az egészség kultusza amely nem rossz dolgot tart szem előtt, de mivel azt isteníti, ezért hazug. A mai pletykalapok nagy része ennek a bálványnak állít tiszteletet. Eszményképe a csupa-izom ember. Kultusza a fogyókúra, a testépítés, a kozmetika, a plasztikai sebészet, a vegetáriánus táplálkozás és még összekapcsolódik más okkult praktikákkal is. A lényege a gondolkodás teljes lefoglalása, így alkalmas eszköz arra, hogy a beszélgetések fő témájává váljon.
  Még egy hatalmas bálvány, a szabad szerelem. Kultuszáról helyhiány miatt nem írok.
Az Urat az Istenedet imádd és csak neki szolgálj!
Felismerve ezeket a bálványokat a világban, meg kell értenünk, hogy Isten minket keresztyéneket félt tőlük, sőt egyenesen tiltja a tiszteletüket, ha pedig mégis a népe életébe törnek, kiirtásukat parancsolja. (pl.Bir.6.25, 2.Krón.29.16)
Nem lehet egyszerre az Urat is imádni, ugyanakkor a bálványoknak áldozni, ahogyan a samaritánusok próbálkoztak vele (2.Kir.17.32-34.), hiszen egy Isten van az Úr és rajta kívül nincs más Isten. (Ézs.44.6.)
Elégedjünk meg Isten kegyelmével, hiszen Ő bőségesebben megajándékoz bennünket semmint azt gondolnánk, ne keressünk mellé más bálványokat. Nekünk nem kell az életszínvonalunk miatt aggodalmaskodni, nem kell a pénzt isteníteni, élhetünk úgy mint Mózes, aki a fontosabbnak tartotta Egyiptom kincseinél a Krisztus gyalázatát.(Zsid.11.14-27.). A kényelem nem kell, hogy fogságában tartson, hiszen határozott célunk van, nem kell szórakozásban elfednünk életünk ürességét, hiszen naponta ihatunk abból a forrásból, amit Krisztus jelent számunkra. (Jn. 4.13-14.)
Szeretném megkérdezni tőled testvér. ki a te életed ura? Aki, vagy ami betölti gondolataidat, vágyaidat, céljaidat? Mert nincs más Isten, ami tökéletesen betölthetné szívedet csakis a Megváltó Jézus Krisztus.
Összefoglalva: a világ nem biztos, hogy rossz dolgokat kínál számodra, hiszen a Biblia is ír a szerelemről, a megélhetésről, a pihenésről, a bölcsességről vagy a művészetről, de mivel fontosságuk a világban Isten helyét veszi át, ezért válnak rosszá. Igy válnak ezek a dolgok eszközzé a Gonosz kezében, ahhoz hogy az embert sötétségben tartsa általuk. A hívő ember életében pedig a következő fontossági sorrendnek kell érvényesülnie: "keressétek először Isten országát, és az Ő igazságát, és ezek mind megadatnak néktek." Mt.6.33.  
                                     Bízz az Úrban!






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése